Kirjoittaja Aihe: Kevytkenkäinen lukupiiri Helsingissä 26.3. klo 18:30  (Luettu 294 kertaa)

WeirdSparrow

Tällä kertaa lukupiirikirjana on Kipukynnys, 2012, kirjoittajat Suvi Hurmelinna ja Stan Ström. Kirjaa löytyy Helmet-kirjastoista joitakin kappaleita ja se löytyy myös äänikirjana ainakin BookBeatista.

"Kipukynnys on ruoskannotkea ja peittelemättömän hävytön romaani, joka paljastaa sadomasokistisen suhteen molemmat puolet, alistumisen ja alistamisen."

"Salanimiensä takaa kirjoittavat Suvi Hurmelinna ja Stan Ström tietävät, mistä puhuvat, sillä he ovat olleet siellä. Kirja perustuu omakohtaisiin kokemuksiin."

Mukaan pääset ilmoittautumalla tähän ketjuun tai suoraan allekirjoittaneelle.

Kevytkenkäisen lukupiirin kokoontumispaikaksi ovat viime aikoina vakiintuneet Helsingin kirjastojen varattavat kokoushuoneet ja kestoksi 1-2 tuntia. Ilmoittautuneille kerrotaan tarkemmat koordinaatit. Osallistuminen lukupiiriin ei sido mihinkään muuhun kuin yksittäiseen lukupiiriin, eikä siitä aiheudu kustannuksia. Osallistujat ovat erilaisia taustoiltaan. Sinun ei tarvitse olla kirjallisuudentutkija tai mitään muutakaan. Riittää, että olet lukenut tai kuunnellut kirjan, tai edes osan siitä ja kykenet ja haluat keskustella aiheesta. Voit osallistua nimelläsi tai nimimerkillä ja kerrot itsestäsi sen verran kuin katsot tarpeelliseksi. Tämä on hyvin matalan kynnyksen tapahtuma, ja osa osallistujista on sellaisia, jotka eivät juurikaan muuten tämän aihepiirin tapahtumissa käy. Tapahtuman luonne ei näyttäydy ulkopuolisille.
« Viimeksi muokattu: 13.02.2025, 00:07 kirjoittanut WeirdSparrow »

WeirdSparrow

Vs: Kevytkenkäinen lukupiiri Helsingissä 26.3. klo 18:30
« Vastaus #1 : 12.02.2025, 23:08 »
Kahlasin läpi lukupiirissä aiemmin olleet kirjat. Tässäpä muistiin sekä tiedoksi muillekin:
- Punainen huone, Kaj Korkea-aho
- Catherine M:n seksielämä
- Isän kädestä, Essi Tammimaa
- Herra Jackin ihmeellinen huone
- Ei appelsiini ole ainoa hedelmä, Jeanette Winterson
- Ennen päivänlaskua ei voi, Johanna Sinisalo
- Normaaleja ihmisiä, Sally Rooney
- Ensisolmu, Iida Kiviranta
- Wieniläisen ilotytön tarina
- Venus turkiksissa, Leopold von Sacher-Masoch
- Sonja O. kävi täällä, Anja Kauranen
- Erotica (eng. Delta of Venus), Anais Nin
- Tamara, Eeva Kilpi
- Yhdellä meistä on kokemus epäasiallisesta kohtelusta, Irene Kajo
- Sisäkölle piiskaa, Robert Coover

Yhdenkään kirjan lukemista en kadu, ja jos lukukokemus ei aina olekaan ollut paras mahdollinen, niin keskustelu lukupiirissä on ollut silti kiinnostavaa. Tampereen lukupiiri oli listannut lukemansa kirjat omaan ketjuunsa, niin voimme ehkä myös saada vinkkejä toisiltamme!
« Viimeksi muokattu: 13.02.2025, 00:07 kirjoittanut WeirdSparrow »