BDSM-baari
Aula - kaikille avoimet alueet => Lounge => Aiheen aloitti: Salomo - 13.04.2024, 22:00
-
Voisi tähän varmaan kyselylomakkeenkin tehdä, mutta tehdääs niin, että jokainen halukas kertoo vapaamuotoisesti sen, että mitä tekee FetLifessä?
Siis kun meillä suomalaisilla on tämä BDSM-Baarikin.
Oletko siellä etsimässä seuraa? Oletko mukana eri ryhmissä ja mahdollisesti niissä keskustelemassa? Seuraatko mitä maailmalla tapahtuu BDSM-skenessä? Jos muuta, mitä ja miksi?
Tämä tuli siis väkisinkin mieleen, kun satuin kyseisellä saitilla käymään. Meitä suomalaisiahan on siellä lopulta aika paljonkin. Eri ryhmissäkin. Jotkut etsivät seuraakin ja mainitsevat tästä profiilissaan. Sivuston hakukone on kyllä kehno, jos haluaisi etsiä profiileita, jotka etsivät seuraa. Siihen se saitti ei oikein yllä, eikä taida olla tarkoituskaan (ylläpito oli asiasta jonnekin kirjoittanut, että ihmisten olisi parasta käydä livenä miiteissä ja sitä kautta tutustua).
-
Fetlifessä olevista ryhmistä löytyy hyvin tietoa kinkyistä kiinnostuksenkohteistani. Olen löytänyt sieltä monta seksileluvalmistajaa, jotka tekevät laadukkaita tuotteita. Siellä on paljon mielenkiintoisia ja inspiroivia kuvia. Yksityisviestit/chatti on sulavampi käyttää kuin täällä. Toki olen siellä myös seuranhaun takia.
-
Hyvä kysymys. Mutta varmasti sitä samaa kuin täälläkin.
Tietoa, keskusteluita, ajatustenvaihtoa… maailma on lopulta kohtuu pieni ja on avartavaa ymmärtää sen monimuotoisuutta. FetLife on myös tosi graafinen ympäristö ja vaikka en itse postaa kuvia, niin siellä näkee kaikenlaista..
Fetlife on kyl hyvin valaissut myös kinkyn varjoon asettuvia negatiivisia puolia, jotka maailmalla ehkä näkyy helpommin jossain nurkissa, hyväksikäyttöä, suostumuksen sivuuttamisjuttuja ja vaikka millaisia selviytymistarinoita, emme elä täydellisessä maailmassa. Toki onneksi ne kinkyn positiiviset puolet näkyy myös ja ajatus vastuullisesta ja jokaista yksilöä vahvistavasta kinkymaailmasta elää näillä molemmilla foorumeilla vahvasti. Kannustavuus ja toisten tsemppaaminen on mukava huomata.
Seuraa en etsi kummastakaan foorumista… ja molemmista sitä kuitenkin tulee yksityisviestien muodossa tarjolle jatkuvasti. seuraa en kuitenkaan hae just nyt.
Ja seurailen molempia, joten… molempi parempi. Baari on tosi hyvä ympäristö ja täälläkin on paljon kiinnostavia tekstejä ja keskusteluita. Mut ehkä ennen kaikkea siksi et maailma on suuri ja mieleni utelias. Luen myös kirjoja, blogeja, verkkosivuja jne.
-
Itseä kiinnostaa kokonaisuus. Miksi en olisi kaikkien muiden ”pervojen” kanssa samassa ryhmässä?
Jos pelkkä Suomi ei riitä niin sitten laajennan aluetta.
Vaikka kiinnostava partneri olisikin Aritsonassa niin miksen saisi katsella hänen kuviaan?
Mikäli haen seuraa niin ei sillä olebmerkitystä löydänkö hänet fetistä vai baarista.
-
Siellä on enemmän hyviä kuvia. Ammattitason valokuvia myös paljon.
-
Siellä on enemmän hyviä kuvia. Ammattitason valokuvia myös paljon.
Niin, siellä ne on staattisina. Täällä taas ensimmäinenkin hyvätasoinen kuva spämmätään kullinkuvilla. Löytyväthän ne tietenkin niiden käyttäjien gallerioista, mutta tarkoitan tietysti kuvien etusivua, missä on uusimmat kuvat.
-
En ole ikinä käynytkään tuolla,enkä ole menossakaan.
Mitä siellä tekisin ?
Tänne tuli aikanaan liityttyä kun tartti löytää kimppakivaa ja leluja.
-
Fetissä voi olla täysin anonyyminä muiden joukossa. Käyttäjiä on paljon enemmän joten sinne solahtaa sujuvasti sekaan kuuntelemaan muiden juttuja ja seuraamaan keskusteluja. Mitä enemmän tänne postaa juttuja, sitä enemmän paljastaa itsestään. Täällä monet käyttäjät tulee tutuiksi vaikka ei olisi heitä koskaan tavannutkaan. Kun jossain työkeikalla tai koulutuksessa sitten kuuntelee jonkun juttuja, alkaa se tarinankerronta kuullostamaan tutulta. Jossain vaiheessa lamppu syttyy ja osaa yhdistää kasvot tiettyyn käyttäjätunnukseen.
Kuvat tietysti on myös tärkeitä. Fetissä on paljon hyviä kuvaajia ja malleja joita seuraan päivittäin. Paljon hyviä vinkkejä ja ideoita löytyy joka kerta. Ja koska niitä kuvia tulee sinne ihan eri volyymilla, ne omat kuvat hukkuu kivasti sinne valtavaan massaan. Täällä baarissa jää joskus se oma kuva keikkumaan tuohon etusivulle tuskallisen pitkäksi aikaa! :o
Muiden käyttäjien kuvagallerioiden selaaminen on tosi mielenkiintoista, siellä kun on paljon kuvia myös kinky-elämän ulkopuolelta, hauskoja meemejä ja muuta grafiikkaa.
Ryhmiä joskus seurasin mutta nykyään en juurikaan, ainoastaan yksittäisten käyttäjien omia tarinoita.
Sieltä myös oppii ihan uusia juttuja seksuaalisuuden alalta. Aivan uusia termejä joita pitää googlata ja joskus löytyy joku omaa lokeroa sivuava uusi ajatus tai oivallus. Myös muiden maiden erilaiset normit ja lainsäädäntö yllättää. Moni meille tuttu juttu onkin joissain maissa ankarasti kielletty.
Tokihan myös pitkät etäisyydet muihin käyttäjiin tuo tietynlaista turvallisuuden tunnetta. Voi jutella aika henkilökohtaisellakin tasolla, ilman pelkoa että törmää kyseiseen käyttäjään paikallisessa kauppakeskuksessa! Myös ne uuvatit, joita joka foorumilla on, asuu onneksi kaukana.
Englanninkielen taitoa tulee hinkattua ihan uudelta kantilta kun yrittää kuvailla miltä se kaasunaamari 'tuoksuu' pienen kuvaussession jälkeen. ;D
-
Itseasiassa hirmu hyvä kysymys. Liityin fetlifeen ensimmäisen kerran 2015, olin, kyllästyin, poistuin ja vasta pari päivää sitten palasin.
Ja ehkä yksinkertaisuudessani vastaan, että miksi tyytyä kirkonkylään missä kaikki on pitkälti tuttua kun voi pyörähtää kaupungissa ihmettelemässä maalikylän menoja. 🤷🏻♀️
-
Varmaan se tärkein syy on, että fettarille sieltä löytyy paljon enemmän juttuja kun täältä.
Se on myöskin globaali alusta, joten harvinaisemmillekkin jutuille löytyy sieluntovereita.
Yllättävintä on ehkä ollut se, että täysin tuntemattomilta ihmisiltä ympäri maailman on tullut mukavia viestejä, ja positiivista palautetta esim kuviin.
Itselle kumpikaan alusta ei korvaa toista, joten vietän aikaa molemissa.
-
En hae seuraa, mutta perustin fetiin profiilin joskus etätehtävänä, määräys oli laittaa perustiedot kuntoon ja vähintään 2 kuvaa. Kuvien jakamiseen fet onkin huomiohuoralle palkitsevampi, kun siellä on helpompi tykätä kuvista, on kiva mennä aamulla katsomaan uudet tykkäykset.
Suomalaiset ryhmät siellä on tyhmiä ja niissä vähän puhetta, pelkästään seuranhakua ja sekin väärissä paikoissa (voi kumpa sielläkin olisi ajantasalla olevat modet), mutta aihekanavilla om mielenkiintoisia avauksia, joita luen ja joskus harvoin avaankin keskusteluja.
En koe baaria ja fetiå kilpailevana sivustona, vaan hyvinkin erilaisina. Ehdottomasti suomalaisten"oma" sivusto on kullanarvoinen jo paikallisten miittienkin löytämiseen ja mainostukseeen. Samoin itse tykkään kirjottaa suomeksi novelleja ja tämä on ja tulee olemaan niiden julkaisualusta, kun en vaniljaa osaa kirjottaa.
Lisäksi baari "voittaa" siinä, ett täällä saa usein lukea tuttujen ajatuksia viikkoketjuissa, eikä tarvii olla privaamassa joka suuntaan, pysykseen kärryillä kaikkien jutuista.
TLDR molempi parempi, pervomaailmaa laajentamaan
-
fetlifessä stalkkaan muiden kuvia ja niistä sitten uusia ideoita omiin juttuihin ja täältä baarista sitten luen tietoa eri asioista ja kysyn itse jos kysyttävää. toki myös julkaisen omia kuvia fetlifeen enemmän kuin tänne
-
Baari on julkisia keskusteluja varten. Fetlife on paljon yksilöprofiilikeskeisempi: sieltä on paljon helpompi rauhassa bongata mielenkiintoisia yksilöitä ja tutustua heihin kuvien ja yksityisviestien kautta.
-
Tykkään ihailla kauniita kuvia myös muualta päin maailmaa kuin Suomesta.
-
Onhan Fetin käyttö kännykällä nyt 6-0 helpompaa kuin ainakin Baarin selainversion, viestittely ja kaikki.
Ja tosiaan siellä aistii sitä ison maailman menoa, "ai näinkin voi elää".
FetLife on vähän niinku pervojen Facebook ja LinkedIn, Baari taas Habbo hotelli :))
-
Komppaan monia muita ja totean, että kuvien takia. Niistä saa mukavasti inspiraatiota omiin sessioihin! Myös Instasta löytyy paljon köysiin liittyvää kuvallista materiaalia!
-
Käytän fetlifeä Facebookin tavoin eli yhteydessä tuttuihin ja kuvien jakamiseen sekä tapahtumien ettimiseen ja ilmoittautumiseen.
-
FL on ensimmäinen lähde, jos törmää uuteen ihmisen ja haluaa katsoa, millaisia mielenkiinnon kohteita hänellä on, missä porukoissa hän pyörii ja mitä hän on joistain asioista kirjoitellut. Baarin haulla voi tulla 300 foorumipostausta, joista puolet on "Sessioisitko edellisen kanssa" ja "Mitä kuuntelet juuri nyt".
Fetissä on parempaa omiin kinkkeihin liittyvät keskusteluketjut ja käyttäjien profiilissa olevat kinkylistat. Kuvapuoli on paremman tuntuinen ja tykkäyksistä tulee henkilökohtaisempia, kun näkee mistä omat kaverit ovat tykänneet/kommentoineet. Ilmeisesti melko uusi on ominaisuus, että profiilista näkee myös kuvat, joihin joku muu on käyttäjän tagannut. Hakutoiminnot voisivat olla siellä paremmat.
Baarissa tulee miitit ja muut tapahtumat paremmin esiin, Fetissä ne helposti jäävät streamissa huomaamatta.
Joskus aikoinaanha FL oli myös eräänlainen juorukalenteri: Näki, kenellä tapahtuu suhdestatuksen päivityksiä ja kuka julkaisee sessiokuvia kenenkin kanssa.
-
Suomi on vain yksi maa monien joukossa ja täällkään kaikki eivät puhu Suomea. Fetlifessa on paljon sellaista mielenkiintoista, jota Baarissa ei kannata olla.
-
Tää baari on hiljentynyt ihan hirvittävästi.
-
Tää baari on hiljentynyt ihan hirvittävästi.
No mut on hiljennetty kyllä aika suhteellisen voimakkaasti.
-
Sieltä löytyy samaan fetissiin vihkiytyneitä, kun itse olen. Baarin anti vaatimaton.
-
Yksi vakiorja minulle ton vinkkasi juttua riittää .luen kuitenkin mieluummin suomeksi sillä saralla
siellä ei ole juurikaan mitään mitä ei olisi jossain muuallakin. käyn satunnaisesti katselemassa
jos oisi pyörä keksitty uudestaan.
-
Sama kun tässä:Maanantai: ei mittään
Tiistai: ei mittään
Keskiviikko, torstai: ei mittään
Perjantai: ei mittään
Lauantai: ei mittään
Sunnuntai: ei siitäkään mittään
Tammikuu: ei mittään
Helmikuu: ei mittään
Maalis-, huhti-, toukokuu: ei mittään
Kesä-, heinä-, elo-, syys- ja lokakuu: ei mittään
Marraskuu ja joulukuu: ei mittään
-
Pidän fl:ssa yhteyttä kinkytuttaviini Suomen ulkopuolelta, sekä jaan ja katson kuvia.
-
En tee. Monia kertoja on liittyminen käynyt mielessä, mutta kun suurin osa tämmöisistä someista tuntuu välttämättömiltä pahoilta enkä niitä saa aikaiseksi seurattua, niin ei kai tässä yhtä pystyyn kuollutta profiiliani lisää maailma kaipaa.
-
Kaltaiseni karvaturrit on paljon helpompi löytää fetin kautta, kuin täältä kotimaiselta baaritiskiltä. Lisäksi kommunikointi on paljon sujuvampaa, ja FetLife pursuaa hienoja ideoita semiaktiiviselle/aktiiviselle fetisistikinkylle. Se, että muu maailma löytyy myös näppärästi puhelimen näytöltä, on fetissä iso plussa.
Tällä baarilla on kyllä oma paikka sydämessä, ja myös paikalliset kinkyjen tapaamiset on paljon helpompi bongata tätä kautta.
-
Itse tykkään siitä yhdistelmästä että täällä on enemmänkin tekstiä ja fetlifen puolella sitten kuvia ::) En tosin ole jaksanut vielä perehtyä fetlifeen sen kummemmin (kuten en täälläkään mitenkään himoaktiivinen ole vaikka säännöllisesti käyn piipahtamassa).
-
Enpä tee Fetlifessa enää oikeastaan mitään. Sinne mennessäni en tiennyt vielä Baarista mitään, FetLifen sain vinkiksi kun etsin tietoa - ja löysinkin sekä tietoa että Rsykkeen ja sitä kautta Tampereen miitit. Eli tavoite saavutettu, nyt on oikeastaan jo ihan se ja sama onko mulla koko profiilia Fetlifessa enää ollenkaan.
-
Mulla on toistaiseksi vain baarissa profiili ja melko vähällä käytöllä tämäkin
-
1) Vakuutuksen vuoksi. Miksi pitää kaikkia munia samassa korissa, jos täältä on lennetty ulos riittävän kevein syin?
2) Kirjoitusten vuoksi. Vaikkei kumpikaan kieli ole minulle se ns. äidinkieli, niin luen mieluiten suomeksi. Moni vanha pervo lakkaa kirjoittamasta, koska monet asiat on sanottu sataan kertaan, mutta onneksi arkistojen kätköistä saattaa löytää helmiä edelleen.
3) Fetissa voi seurata ihmisiä, joista ei välitä. Täällä se on henkilökohtaisempaa.
4) Baarista voi hakea liveseuraa. Olen löytänyt täältä niin sessioseuraa kuin pidempiä suhteita. Kavereita ei löytynyt, mutta uskon ihmeisiin (joiden toteutumistodennököisyyttä voi edistää omalla toiminnalla).
5) Globaali tarjonta takaa suuremman määrän postauksia, joista saa feediin helpommin itselle sopivaa öisen fantasian aineksia.
-
FL on ensimmäinen lähde, jos törmää uuteen ihmisen ja haluaa katsoa, millaisia mielenkiinnon kohteita hänellä on, missä porukoissa hän pyörii ja mitä hän on joistain asioista kirjoitellut. Baarin haulla voi tulla 300 foorumipostausta, joista puolet on "Sessioisitko edellisen kanssa" ja "Mitä kuuntelet juuri nyt".
Eikös tuo ole se kaikista tärkein asia? Ellei sitten ole valmis päätymään suhteeseen tai avioliittoon, missä joutuu kuuntelemaan jotain kamalan huonoa musaa päivittäin. ::)
Päätin eilen, että kyllä nyt minäkin päivitän itseni 2010-luvulle, ja teen Fetlife-profiilin. Tai siis teen joskus, ehkä ens kuussa tai syksyllä. Projekteja pitää elämässä olla.
-
Mielenkiintoa valokuvaamiseen niin Fetlifessä niitä on paljon ja vaikka millaisia.
On aina kiinnostavaa miten kuvat toteutetaan, sommitellaan ja joskus saa ideoita muiden kuvista.
-
Voisi tähän varmaan kyselylomakkeenkin tehdä, mutta tehdääs niin, että jokainen halukas kertoo vapaamuotoisesti sen, että mitä tekee FetLifessä?
Siis kun meillä suomalaisilla on tämä BDSM-Baarikin.
Oletko siellä etsimässä seuraa? Oletko mukana eri ryhmissä ja mahdollisesti niissä keskustelemassa? Seuraatko mitä maailmalla tapahtuu BDSM-skenessä? Jos muuta, mitä ja miksi?
Tämä tuli siis väkisinkin mieleen, kun satuin kyseisellä saitilla käymään. Meitä suomalaisiahan on siellä lopulta aika paljonkin. Eri ryhmissäkin. Jotkut etsivät seuraakin ja mainitsevat tästä profiilissaan. Sivuston hakukone on kyllä kehno, jos haluaisi etsiä profiileita, jotka etsivät seuraa. Siihen se saitti ei oikein yllä, eikä taida olla tarkoituskaan (ylläpito oli asiasta jonnekin kirjoittanut, että ihmisten olisi parasta käydä livenä miiteissä ja sitä kautta tutustua).
Kaikkea näitä ja vähän enemmänkin.
FetLifeen kuvien postailu ym. on ainakin mulle antoisampaa kun tänne, koska siellä on isompi potentiaalinen yleisö = suurempi mahdollisuus, että joku joskus jopa kommentoi jotakin kivaa. :love:
Ja on toki FL:ssa ihan mukavasti vaniljaistakin sisältöä, sitä täällä lienee vähemmän? ???
Lisäksi FL:ssa toimii emojit (täällä jos viesti sisältää emojeja niin foorumiohjelmisto herjaa, että "Seuraavat virheet tapahtuivat lähetettäessä viestiä: Viestikenttä jätettiin tyhjäksi.") ja mahdollisuus "tykätä" (eli "rakastaa") kommenttia tai kuvaa tms. on mielestäni hyvä lisä, jolla voi osoittaa kiinnostuksensa ym. kirjoittamatta pidempää kommenttia.
Seuranhausta, puhuttiinpa sitten kavereista tai intiimimmästä seurasta...no, tavallaan en jaksa uskoa ihmeisiin ::) Jotenkin englanniksi pääsee helpommin jutun alkuun, vaikkakin sanomattahan se on selvää, että tuskin siitä mitään tulee jos toinen on kokonaan eri mantereelta tms. tai ainakin se vaatisi paljon, puolin ja toisin. Itselleni tämä ei ole ongelma, koska pidän rakkaasta kotimaastamme ja rakastan ainutlaatuista kieltämme ja upeita naisiamme. 8)
FL on ensimmäinen lähde, jos törmää uuteen ihmisen ja haluaa katsoa, millaisia mielenkiinnon kohteita hänellä on [--]
Hitto, meinaakos tää nyt sitä, että pitäisi huolehtia noi pitää/ei pidä/ei helvetissä -listat ajan tasalle? :o
FL:ssa on niin mielettömän paljon...ihan kaikkea, mitä sinne profiiliinsa saa laittaa, että jotenkin se tuntuu vähän raskaaltakin etsiä kaikkia juttuja. Ajattelen mieluummin niin, että ne voisi toimia keskustelunavaajina kuin 100% ajantasaisena, ehdottoman tarkkoina kuvauksina siitä, mistä toinen pitää/ei pidä. Esim. mulla ei ole FL-profiilissa mitään soft/hard limit -juttuja, mutta on paljon sellaisia hommia, jotka ei kyllä nappaa, sanotaan nyt vaikkapa sellaiset jutut, joihin kuuluu erinäiset eritteet tai vaikkapa neulat - mutta samalla mietin, että jos ja kun joskus tulee joku sellainen ihminen, jonka tarvitsee näistä tietää, niin kyllä sitten keskusteltaisiin.
Lisäksi FL ei valitettavasti tee kaikkien "fetissien" löytämisestä kovin helppoa. "Fetishes"-sivulta löytyy satunnainen otanta niitä suosituimpia juttuja, mutta kattavaa aakkosellista hakemistoa ei ole (eikä varmaan tulekaan).
-
Idlaan
-
Sieltä sentään saanu ystäviä uusia ja tapaamisia mut täältä ei juuri kun känsät käteen
-
Fet oli ensimmäinen sivusto, johon menin, kun halusin tutustua muihin samanlaisiin.
Sieltä löytyi seuraa, vaikka en edes etsinyt, still going strong :love:
Täältä löytyi vain punaisia lippuja iykyk
Onhan se sivustona miljoonasti parempi ja käyttäjäystävällisempi kuin tämä.
Täällä en edes viitsi aloittaa keskustelua, kun ei ne kuitenkaan saa tulta alleen. Harva keskustelu saa.
Foorumi on ulkoasultaan ja käyttömahdollisuuksiltaan jäänyt sinne 2010 aikaan.
-
Ilmankos olen täällä, kun olen jämähtänyt 1980 aikaan.
-
..
Foorumi on ulkoasultaan ja käyttömahdollisuuksiltaan jäänyt sinne 2010 aikaan.
Myös tämän saa omista asetuksista nykyaikaiseen versioon, joka on mobiilille huomattavasti käyttäjäystävällisempi. Ainoastaan kaveripyyntöjen hyväksyntä oli alkuun hankalaa, kun ei tahtonut skaalautua niin, ett sen napin sai kännyllä esiin, mutta nyt sekin on korjaantunut.
Toki se tykkäysnappi ois silti kiva täälläkin;)
Edit. muutama kyseli privassa, miten toisen teeman saa käyttöön, niin tässä muillekin ohje:
Mene omaan profiiliin, muokkaa profiilia, keskustelualueen asetukset, muuta nykyiseksi teemaksi Baari2.0.
-
Fetistä en löytäny ees omaa profiilia.
On se hyvä kun on kaikille jotain.
-
Fetissä on paljon enemmän ihmisiä, kuin täällä baarissa.
-
Baari vertautuu paremmin Fetlifen newbie-ryhmään, kuin koko alustaan.
-
Kattelen kuvia ja selailen🤭 Toki mielenkiintosia juttujaki siel on
-
Onhan se kansainvälinen paikka. Katson kuvia.
-
Fetlife on runkkareille runkkumatskua, siks en siellä hirveästi vietä aikaani.
-
Mitä teet fetlifessä
Suomessa on liian pienet piirit. Mitä äärimmäisemmät ja harvinaisemmat fetissit on, sitä selkeämmin tämän huomaa. Samaistuttavia ihmisiä löytyy enemmän, jos vertailukohtana on koko maailma kuin jos vertaa itseään muutaman miljoonan asukkaan tuppukylään.
Suomessa on usein ’the only gay in the village’ -olo. Kuin olisin ainoa kaltaiseni sadisti. Sama tunne kuin tuppukylän ainoalla homolla, joka vetää yksinäisyyttään homoutensa niin överiksi, että tulee lopulta karikatyyriksi itsestään, eikä enää edes osaa olla muiden seurassa. On hyvin vaarallista, jos ’ainoudesta’ tulee osa seksuaali-identiteettiä. Missään asiassa. Yritän välttää sitä viimeiseen asti.
Se luo ’uniikki lumihiutale’ -syndrooman, ’minä olen niin erilainen, minä olen niin harvinainen’, ’kukaan ei voi ymmärtää MINUA ja MINUN ongelmiani, yhyy, minä minä minä’, mikä ei ole terveellistä mielelleni, eikä varmasti edes totta.
Fetlifessä saan helpotusta siihen ja muistan, etten ole yksin. Suomessa olen friikki, fetlifessä anonyymi ja yksi monista. Sieltä saa samankaltaisilta sadisteilta vertaistukea asioihin, joita kukaan muu ei vain voi ymmärtää, ei, vaikka itseään sadistiksi myös kutsuisikin.
Suomesta olisi myös hyvin hankalaa löytää spontaaneja asioita. Kipulutkaa keikistelemään kameran eteen ja tottelemaan mun käskyjä kello kolmelta aamuyöllä tiistaina. Fetlifessä tämä onnistuu helpommin. Ihan jo aikavyöhykkeenkin takia. Jenkeissä ja Kanadassa on ilta, kun täällä on aamuyö. Eikä mulla olisi mitään sitä vastaan, vaikka livepartnerikin löytyisi ulkomailta! Jos löytyy täydellinen match niin sitten jompi kumpi muuttaa maata.
Oletko siellä etsimässä seuraa?
En. En ole missään varsinaisesti etsimässä seuraa. Neulan etsimistä heinäsuovasta. Jos tähdet osuvat kohdalleen niin osuvat.
Oletko mukana eri ryhmissä ja mahdollisesti niissä keskustelemassa?
Olen. Välillä keskustelen, jos on jotain sanottavaa. Aloitan jopa keskusteluja paljon rohkeammin kuin täällä, koska yleisöä on enemmän niin on myös enemmän sellaisia, jotka saattavat johonkin samaistuakin ja jopa osata neuvoa tai muuten kertoa hyviä oivalluksia. Täällä sellainen on harvinaista ja yleensä vain vastailen muiden hyviin kysymyksiin jotain aika mainstreamiä.
Seuraatko mitä maailmalla tapahtuu BDSM-skenessä?
Kyllä. Tosin lähinnä tuttujen kautta. Välillä tulee tulisestikin puolustettua omaa elämäntapaa muiden samankaltaisten kanssa sellaisilta, jotka eivät ymmärrä. Suomessa senkin joutuisi tekemään yksin.
-
Seksi ja bdsm on mulle myös erittäin visuaalinen juttu. Ja koska olen itsekin aina tehnyt, kuvannut, piirtänyt, suunnitellut, ohjannut ja toteuttanut kuvia, on Fetlife HUOMATTAVASTI antoisampi kuvien puolesta kuin BDSMbaari. Parhaimmillaan sieltä löytää ja näkee loistavia, loistavasti toteutettuja ideoita ja kuvia. Paljon hienompia, mielenkiintoisempia ja eroottisempia kuin mitä täältä tai jostain AlastonSuomesta edes toivoo löytävänsä.
Seuranhakupalstana se on huono, mutta ei kuitenkaan sen huonompi kuin tämäkään.
-
Seksi ja bdsm on mulle myös erittäin visuaalinen juttu. Ja koska olen itsekin aina tehnyt, kuvannut, piirtänyt, suunnitellut, ohjannut ja toteuttanut kuvia, on Fetlife HUOMATTAVASTI antoisampi kuvien puolesta kuin BDSMbaari. Parhaimmillaan sieltä löytää ja näkee loistavia, loistavasti toteutettuja ideoita ja kuvia. Paljon hienompia, mielenkiintoisempia ja eroottisempia kuin mitä täältä tai jostain AlastonSuomesta edes toivoo löytävänsä.
Seuranhakupalstana se on huono, mutta ei kuitenkaan sen huonompi kuin tämäkään.
Sanotaan näin, että kun tänne joku hyvä kuvaaja laittaa kuvan, mitä on miettinyt pitkään ja toteuttanut laajamittaisesti korkealaatuisella kalustolla ja sen jälkeen vielä viettänyt paljon aikaa editoinnissa, niin eiköhän pari sekuntia kuvan julkaisun jälkeen joku toinen lisää 10 samansisältöistä kuvaa kännykameralla kuvattuna lähes samoista kuvakulmista. Ei ole hirveän palkitsevaa tuottaa tänne mitään kuvaa.
-
Eipä lisättävää Lanius-x tekstiin. Juuri tuon takia olen myös siellä.
-
LinkedIneinä mä suhtaudun sekä Baariin että Fetiin. Koska en hae mitään kirjekursseja vaan konkreettista toimintaa niin baarin kautta suurin osa moisesta on löytynyt. Baari toimii jotenkin myös filtterinä eli jos joku on päätynyt tänne tunnukset tekemään niin on todennäköisesti myös tekemisen meininki. Mutta lumous haihtuu heti kun mennään Suomen rajojen ulkopuolelle jolloin Fet on paras ja ainut (paitsi Ruotsissa, jossa Darkside yhdistää Fetin, Baarin ja ilmeisesti XU:n parhaat puolet ja vetää kuin häkä!).
I endorse this!
-
Seksi ja bdsm on mulle myös erittäin visuaalinen juttu. Ja koska olen itsekin aina tehnyt, kuvannut, piirtänyt, suunnitellut, ohjannut ja toteuttanut kuvia, on Fetlife HUOMATTAVASTI antoisampi kuvien puolesta kuin BDSMbaari. Parhaimmillaan sieltä löytää ja näkee loistavia, loistavasti toteutettuja ideoita ja kuvia. Paljon hienompia, mielenkiintoisempia ja eroottisempia kuin mitä täältä tai jostain AlastonSuomesta edes toivoo löytävänsä.
Seuranhakupalstana se on huono, mutta ei kuitenkaan sen huonompi kuin tämäkään.
Sanotaan näin, että kun tänne joku hyvä kuvaaja laittaa kuvan, mitä on miettinyt pitkään ja toteuttanut laajamittaisesti korkealaatuisella kalustolla ja sen jälkeen vielä viettänyt paljon aikaa editoinnissa, niin eiköhän pari sekuntia kuvan julkaisun jälkeen joku toinen lisää 10 samansisältöistä kuvaa kännykameralla kuvattuna lähes samoista kuvakulmista. Ei ole hirveän palkitsevaa tuottaa tänne mitään kuvaa.
Hmm, ei kait internetin ja tekoälyn aikakaudella enää voi noin ajatella? Kaikki kopioidaan joka tapauksessa, joten eikö ilo kannata hakea siitä, että saa kuvata siihen suostuvaisia ihmisiä?
Fetlifessa olen joskus harvoin törmännyt johonkin todella hienoon ja visuaaliseen, jollaista en ole ennen edes nähnyt seksin/bdsm:n saralla. Eli että sekä malli, kuvaaja, miljöö, valaisu on toteutettu tavalla, johon tavallinen turtainen ei edes pysty. Kun siis puuttuu sekä budjetti, koulutus, idea että näkemys.
-
Mä löysin Fetin täältä Baarin kautta. On siis profiili mutta en kyllä ole siellä aktiivinen. Seurailen muutamaa, keskusteluihin en ole osallistunut. Kuvia lähinnä tulee katseltua kun siellä on niin monenlaista.
-
Seksi ja bdsm on mulle myös erittäin visuaalinen juttu. Ja koska olen itsekin aina tehnyt, kuvannut, piirtänyt, suunnitellut, ohjannut ja toteuttanut kuvia, on Fetlife HUOMATTAVASTI antoisampi kuvien puolesta kuin BDSMbaari. Parhaimmillaan sieltä löytää ja näkee loistavia, loistavasti toteutettuja ideoita ja kuvia. Paljon hienompia, mielenkiintoisempia ja eroottisempia kuin mitä täältä tai jostain AlastonSuomesta edes toivoo löytävänsä.
Seuranhakupalstana se on huono, mutta ei kuitenkaan sen huonompi kuin tämäkään.
Sanotaan näin, että kun tänne joku hyvä kuvaaja laittaa kuvan, mitä on miettinyt pitkään ja toteuttanut laajamittaisesti korkealaatuisella kalustolla ja sen jälkeen vielä viettänyt paljon aikaa editoinnissa, niin eiköhän pari sekuntia kuvan julkaisun jälkeen joku toinen lisää 10 samansisältöistä kuvaa kännykameralla kuvattuna lähes samoista kuvakulmista. Ei ole hirveän palkitsevaa tuottaa tänne mitään kuvaa.
Hmm, ei kait internetin ja tekoälyn aikakaudella enää voi noin ajatella? Kaikki kopioidaan joka tapauksessa, joten eikö ilo kannata hakea siitä, että saa kuvata siihen suostuvaisia ihmisiä?
Fetlifessa olen joskus harvoin törmännyt johonkin todella hienoon ja visuaaliseen, jollaista en ole ennen edes nähnyt seksin/bdsm:n saralla. Eli että sekä malli, kuvaaja, miljöö, valaisu on toteutettu tavalla, johon tavallinen turtainen ei edes pysty. Kun siis puuttuu sekä budjetti, koulutus, idea että näkemys.
kyllähän taitaa moni urakin alkaa apinoimalla, ensin kopioi, taidon kehittyessä parantaa kalustoa ja se visuaalinenkin silmä kehittyy ja alkaa muodostumaan se oma polku ja rupee tulemaan niitä omia juttuja,, kuvaajan kädenjälki.. jossain sanottu että onnistumisen laadusta kertoo kopioiden määrä.. älä väheksy sitä.. se että joku yrittää kännykkäkameralla samanlaista kuvaa kuin sinä olet tehnyt kertoo sen että olet saanut aikaan kuvan joka on tehnyt syvän vaikutuksen siihen ihmiseen. Sama asia joka esim musiikkipiireissä.. ei siellä piilotella omia tuotoksia sen takia että joku sitä yrittää kuitenkin 30 kympin risasella landolalla koska hänen mielestä se kappale on aivan jumalattoman hyvä, ja jonain päivänä vetää lavalla stratocasterilla omaa sooloo ja myöntää avoimesti saaneensa vaikutteita nuoruuden idolilta.
-
Niin nopenan kuva-aiheen kopiointiinhan en pystynyt edes minä "kovat kaulassa" kuvani kanssa, kun lapsellisesti menetin hermoni kikkelikuvaan, joka putkahti välittömästi oman mielestäni muillekin tuputettavan oloisen kuvan jälkeen etusivulle. On toisaalta virkistävää miten monin tavoin asioita voi tulkita, merkityksen ja lopputuloksen kannalta tietysti voidaan päätyä ihan eri asiaan, aika hauskaa, mutta näköjään itseäni häiritsevää. On tosiaan jokaisen oma-asia mitå ja mitrn julkaisee, ei sillä. Todettava kuitenkin että sarjalaukaisulla suoraan julkasituja kymmentä kuvaa selatessa toivoisi että niistä syntyisi selausnopeytta nostamalla edes lyhyt-animaatio.
Fetissä on itsensä sisällöntuottamisella erikanaviin itseään elättäviä paljon. Osa on geneerisiä, osa tekoälymäisesti meemejä julkaisevia, osa omaa juttuaan rakkaudesta, ei rahasta tai maineesta luovuuttaan jakavia. Onhan heitä täälläkin, mutta massan ollessa suhteessa pienempi, sattumia on hitaammin ja harvemmin seulottavissa. Toisaalta täällä kokee ehkä syvempiä kontrasteja ja jopa pientä perverssiä yhteyttä toisinaan kuvien julkaisijoihin ja kuvien kohteisiin, vaikkei varsin ketään tuntisikaan.
Seuranhakuun on kautta aikojen vaikuttanut seuranhakija seuranhakualustaa huomattavasti enemmän. Täytyy vielä mainita että jos on reilu internetillinen tavaraa tarjolla, kerrottuna äärettömällä voi varautua turtumaan. Onhan se nyt aika erilaista kaikessa nykyään, vertaa sitten mihin tahansa aiempaan, kuponkiuutisista, yksittäisten julkaisijoiden tuotosten tai pikselirivi kerrallaan esiin lataavien muinaisriettaiden visuaalisestinautittavien asioiden suhteen.
Elämme yltäkylläisyyden aikaa.
Ai niin ketjun otsake :D Mitä teen FetLifessä..nautin määrästä, nautin siitä musertavasta tunteesta miten sivustaseuraavan yksinäisenä voi kerrankin kokea vähemmän yksinäisyyytä tai enemmistön itsestään poikkeavaa ajattelu-, toteutumis- ja olemisen tapaa. Fetissä kun tääkäisee yhden oman mielenkiinnon kohteen avainsanana hakuun saa varautua toteamaan huhhuh osumien määrään ja kohta ihan samassa suhteessa helmien hautautuvan sielläkin hevonhuttuun.
-HPM
"Ajat vääntyy luokille, vaan mikä muuttuu ellei me
Ja uusin silmin luodataan kudos maailman
Se solmittu on riekaleista eilispäivien
Ja tuomittu on toistamaan sen mitä opi en
Pysyn vierelläsi aina, olen hengityksesi
Olen varjosi ja unelmasi, siskosielusi
Olen talvi, olen kevät, nostan sinut syliini
Ja kannan yli niityn, kynnykselle, kotiisi
Nähty kaikki rakastettu elämä
Syöty tiedon puusta, hyväksytty vastuu tuoma sen"
-
Sieltä löytyy kuvia, mitä Baarista ei.
-
Sanokaas huvikseen et onko se että on kuvia kerran himassa käyneestä misusta sidottuna tos profiilissa jarru muille sinkuille? Tuli ennen noita mun kuvia aika hyvin kommunikoitua puolin ja toisin täällä, ja sen jälkeen kun postasin kuvat ni ollut hiljaista ja yks kieltäytynytkin koska on jo muun naisen kuvia. Itsekin haksahdin että ehkä täällä on avoin meininki ja more is more. Mutta kiinnostaa tän forumin suht tuoreena käyttäjänä et pitäisikö ottaa kuvat pois? Kiinnostaisi nimittäin mielummin tehdä näitä asioita tosielämässä kuin jakaa kuvia jos se blokkaa loput kontaktit.
-
Mulla se meni päinvastoin. Mitä enemmän laitoin kuvia "misuista" sitä enemmän niitä pyrki himaan uusiin kuviin.
-
Mulla se meni päinvastoin. Mitä enemmän laitoin kuvia "misuista" sitä enemmän niitä pyrki himaan uusiin kuviin.
Alright! Tattis! 8)
-
Syynä on Suomen liian pienet piirit. Pidän BDSM baarista paljon ja on mukavaa keskustella omalla äidinkielellä, mutta kansainvälisestä Fetlifestä löydän enemmän ihmisiä omien mielenkiinnonkohteiden ja fetissien parista.
-
Mulle se on sellainen kinkyversio facebookista: Englanninkielinen seinä ja matalampi kynnys jutella lempijutuistaan myös maailmanlaajuisesti, varsinkin kun omaan silmääni "perinteisen" nahkakettinkimeiningin ulkopuolella kotimaiset piirit vaikuttavat kovin pieniltä. Lisäksi bdsmbaarissa juttelun kaava on ns. "vanhanaikaisemmilta" foorumikeskusteluilta tutumpaa, kun taas Fetissä ihmisiin tutustuminen on enemmän "nykyaikaista somea" muistuttavaa.
-
FL toimii sukupuolitunniste. Tietää heti onko nainen, mies jne.
-
Fetissä on hyvin tehty tuo oman roolinsa määrittely. Sukupuolensa ja suuntautumisensa saa niin monella termillä kuvattua ettei siinä jää kauheasti arvuuttelulle varaa.
Monen muun sivuston pitäisi ottaa tuosta vähän koppia ja laajentaa sitä mooseksen aikaista lokeroaan nykypäivää vastaavaksi.
-
Mun mielestäni FetLifen paras jutska on, että se on kansainvälinen. Tykkään tosi paljon surffailla siellä, ja oon saanut ihan mukavasti kamujakin ympäri maapalloa, joitten kanssa vilkasta privaviestittelyä. Ja kuvia ihan tajuttoman paljon. Pitäis vissiin maksaa se tukimaksu, että pääsisi videoklippejäkin katsomaan. Sessioseuraa sen sijaan etsin vain täällä baarissa ja Discordissa.