BDSM-baari
Newbie-nurkka => Kysy ja vastaa => Aiheen aloitti: Husky - 26.10.2020, 20:49
-
Heip
Ois ystävälle etsinnässä seksuaaliterapeutti tai -neuvoja. Tän ammattilaisen tarvis olla perillä ainakin kinkyilystä, avoimista suhteista, sukupuolen moninaisuudesta ja traumajutuista. Olisko teillä suositella tyyppiä tai osaisitteko neuvoa mistä alottaa etsintä?
Ja tosiaan joko etä-vastaanottoja pitävä tai Tampreelta järkevän matkan päässä oleva ammattilainen olis hakusessa.
-
Pitääkö terapeutilla olla kela-pätevyys? Pitääkö hänen olla seksuaaliterapeutti vai riittääkö, että hänellä on ymmärrystä noista asioista? Onko terapeutin sukupuolella väliä tässä tapauksessa?
-
Täällä on hakutoiminto, jolla voi etsiä esim. seksuaaliterapeuttia: https://seksologinenseura.fi/asiantuntijat/?specialist_name=&search=&location=&auth_type=seksuaaliterapeutti
Lisäksi esim. Facebookin eri asialle omistautuneissa ryhmissä on listauksia ja kyselyitä hyvistä terapeuteista.
-
Maarit Grönroos
https://www.terapiataloquu.fi/maarit-gronroos/
"Perustyöni lisäksi olen toiminut mm. Setan kouluttajana ja Psykologiliiton seksuaalisen suuntautumisen ja sukupuolen moninaisuuden työryhmässä. Järjestösektorilla olen toiminut mm. polyamorian ja moninaisen seksuaalisuuden, kuten esim. bdsm:n tutuksi tekemisen parissa. Osaamistani olen vahvistanut seksuaaliterapeuttikoulutuksella sekä ajankohtaisesti psykoterapeuttikoulutuksella."
-
Ja myös Sexpolla on sensitiivisiä sekä päteviä terapeutteja. :love:
-
Jokin aika sitten etsin erään pyynnöstä hänelle seksuaaliterapeuttia.
Kyselin ja kuulostelin muiden kokemuksia ja suosituksia.
Törmäsin aika ikävään seikkaan joka aiheutti melko tyrmistyneen olotilan.
Sattumalta kuulin ja kaivelemalla lisää, löytyi vastaavia kokemuksia. Nimittäin seksuaaliterapeutin juoruilu muista ihmisistä.
Miten voi luottaa terapeuttiin joka kertoo muille tuntemiensa ihmisten perheasiat, historian, netissä käytetyt nimimerkit ja niiden oikeat henkilöllisyydet. Joka on valmis antamaan muiden henkilötietoja sitä kysyttäessä.
Pystyykö tällainen seksuaaliterapeutti pitämään omana tietonaan kaiken sen minkä kuulee pitämissään istunnoissa. Itse en luottaisi.
Oikean seksuaaliterapeutin löytäminen on kullanarvoinen asia. Sen etsimiseen kannattaa käyttää aikaa. Jotta löytää ymmärtävän ja luotettavan.
-
Miten voi luottaa terapeuttiin joka kertoo muille tuntemiensa ihmisten perheasiat, historian, netissä käytetyt nimimerkit ja niiden oikeat henkilöllisyydet.
Ei varmasti mitenkään. Kurja tosiasia on, että sekä "terapeutti" että "seksuaaliterapeutti" ovat nimikkeinä edelleen vapaata riistaa, eli kuka tahansa itseoppinut puoskarikin saattaa tituleerata itseään näin.
Kannattaa siis vähän tsekkailla, mikä on tosiasiassa ihmisen koulutus ja kysyä myös rohkeasti vinkkejä tutuilta – tai yhteisöstä, niin kuin aloittaja on tehnyt. Sama auttaja ei toki ole jokaiselle se oikea, ja luottamuksen syntyminen ja ns. kemioiden toimiminen selviää vain tapaamalla.
-
Kannattaa myös kysästä sitä tietoturvaa, millä jamalla se on... missä tietoja säilytetään ja miten... ettei vastaamon kaltaisia tapauksia tulisi hirvittävästi lisää.
-
Ei varmasti mitenkään. Kurja tosiasia on, että sekä "terapeutti" että "seksuaaliterapeutti" ovat nimikkeinä edelleen vapaata riistaa, eli kuka tahansa itseoppinut puoskarikin saattaa tituleerata itseään näin.
No taas oppi jotain uutta. Selittää tietysti ihmisten kirjavia ja apeitakin kokemuksia. Tiesin kyllä, että kuka vaan rane saa muurata takkoja ja kutsua itseään uunimuurariksi.
-
Siksi kannattaa katsoa tuolta Suomen.Seksologisen Seuran tiedoista tekijät. Listalle pääsee vain koulutetut seksologit.
-
Siksi kannattaa katsoa tuolta Suomen.Seksologisen Seuran tiedoista tekijät. Listalle pääsee vain koulutetut seksologit.
Tämä ei takaa sitä, että olisi luotettava ja osaisi pitää saamansa tiedot vain itsellään.