BDSM-baari

Aula - kaikille avoimet alueet => Ikkuna ulkomaailmaan => Aiheen aloitti: Kuningaslähetti - 05.04.2012, 10:06

Otsikko: Dokumentit
Kirjoitti: Kuningaslähetti - 05.04.2012, 10:06
HEAVEN HELL (Nebe Peklo)
Ohjaaja: David Čálek, Tsekin tasavalta, 2010, 84 min

Trailer:
http://vimeo.com/15535573 (http://vimeo.com/15535573)

Teaser:
http://www.youtube.com/watch?v=99dfFKzODEI (http://www.youtube.com/watch?v=99dfFKzODEI)

Dokkarin oma sivusto:
http://www.nebepeklo.cz:80/cs/video/ (http://www.nebepeklo.cz:80/cs/video/)

Heaven Hell on avoin ja inhimillinen kuvaus BDSM-yhteisön elämästä tämän päivän Tsekin tasavallassa.

Kunnaspolitiikassa aktiivisesti toimiva Terezie nauttii alistamisesta ja hallinnasta. IT-alan asiantuntijatehtävissä työskentelevä Michal pukeutuu vapaa-ajallaan hevosnaamioon ja valjaisiin. Fronema on subi, eli hän nauttii alistumisesta.

Dokumentti esittelee päähenkilönsä arkisina ihmisinä. Sen lisäksi, että näemme heidän BDSM-sessioitaan, vierailemme heidän työpaikoillaan, kodeissaan ja mm. Terezien synnytysvalmennuksessa. Heaven Hellin päähenkilöt kertovat intiimisti fetissiensä synnystä ja mm. kuvailevat sessioiden aikana kokemiaan tuntemuksia.

Elokuvan sivuroolissa nähdään ja kuullaan Suomessakin vieraillut absurdi kabareetrio Tiger Lillies. Heaven Hell on yhdysvaltalaisen HBO:n tuottama.

David Čálek‘s candid documentary for HBO is a story of the lives of four people who have found pleasure in pain and decided not to hide this passion, or at least not to suppress and deny it any more. These people either inflict pain or demand it from others. This closed society is often labelled by its members as BDSM. 84 min.
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: Kuningaslähetti - 05.04.2012, 10:48
Linkkejä dokkarisivustoille ja parhaat jakoon  C:-) kiitos.

http://topdocumentaryfilms.com/ (http://topdocumentaryfilms.com/)

http://www.documentary-log.com/ (http://www.documentary-log.com/)

http://www.moviesfoundonline.com/index.php (http://www.moviesfoundonline.com/index.php)

http://www.documentarywire.com/ (http://www.documentarywire.com/)

http://www.documentary24.com/ (http://www.documentary24.com/)

Melkein kaikki sivustojen dokumentit löytyvät myös Googlen videopalvelusta http://www.google.com/videohp (http://www.google.com/videohp) tai YouTubesta, joissa ne voi katsoa suuremmalla kuvakoolla.
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: Ai - 22.04.2012, 22:50
Missähän ton heaven and hell voi nähdä tai ostaa? Youtube ei löytänyt.
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: Kettu vinossa - 22.04.2012, 23:40
Missähän ton heaven and hell voi nähdä tai ostaa? Youtube ei löytänyt.

Tällä sivulla ainakin on kuva, jossa lukee play, ja video alkaa pyörimään:
http://www.dokweb.net/en/documentary-network/czech-docs/-heaven-hell-3313/?group=22&off=45

En nyt tällä istumalla ehdi katsomaan, onko siinä koko video vai ei, mutta oletettavasti tästä videosta oli kyse?
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: brahma - 23.04.2012, 00:49
traileri vain tolla sivulla
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: Kettu vinossa - 23.04.2012, 09:24
traileri vain tolla sivulla

Niinpäs olikin. Aikajana bugasi eilen kun linkin löysin, mutta nyt näkyi että sivustolla olikin vain kolme ja puoli minuuttia pitkä pätkä. Anteeksi.
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: mimoosa - 10.01.2013, 20:05
Kai tämän voi tämän otsikon alle laittaa.

Tänään yle5 klo 22:02 tulee mielenkiintoinen dokumentti Katujat- Ångrarna.

Kuusikymppiset ruotsalaismiehet Mikael ja Orlando ovat tehneet sukupuolenkorjausleikkauksen. Kumpikin pitää sukupuolenvaihdosta elämänsä virheenä. Vuodelta 2010. 
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: Koo - 10.01.2013, 23:04
Katselin tuon Katujat ja minusta se oli eriomainen dokumentti, ei mitään turhaa - vain 2 henkilöä naamatusten, jokunen valokuva ja paljon, paljon ajatuksia, tunnetta, järkeä ja järjettömyyttä.
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: n4103xxl - 10.01.2013, 23:36
Olen katsonu ton dokkarin joskus aikasemmin, ja se on kyllä tosi hyvä.
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: Chmlnidae - 10.01.2013, 23:37
Katselin tuon Katujat ja minusta se oli eriomainen dokumentti, ei mitään turhaa - vain 2 henkilöä naamatusten, jokunen valokuva ja paljon, paljon ajatuksia, tunnetta, järkeä ja järjettömyyttä.

Joo. Komppailen. Erinomainen dokumentti. Lämmin, herkkä ja tosi.
En tiedä, tai on ehkä mennyt ohi, kuinka paljon täällä on keskusteltu yhteiskunnan asettamien sukupuoliroolien vaikutuksesta näissä asioissa. Jossain oli se keskusteluketju siitä kuinka paljon kenessäkin on mitäkin (miestä, naista, sukupuolineutraalia, androgyyniä). Sitä on ollut hauska seurata siksi että ihmisillä on niin monenlaisia käsityksiä siitä kuinka ihanaa ja todellista (tai what ever) on kun on, mitä nyt sitten kullakin on, siis minkäkin verran miehisyys- tai naisellisuuspisteitä. Sanoin siihen keskusteluun silloin että olisi niin ihana kun ei tarvitsi ajatella niin...joku, IndigoZone(?), vastasi että sittenhän olisi tooosi tylsää ja tasapaksua. Ei, en tarkoittanut niin, vaan niin, että sitten ei tarvitsi olla sellaisia ihmiskohtaloita josta tässä dokumentissa, aika äärimmäisinä, kerrottiin. Eli ettei tarvitsisi ottaa paineita sukupuolirooleista; voisi olla mitä on. Mutta sellaiseen maailmaan on vielä pitkä matka, ehkä mahdottoman pitkä.
Jossain oli myös pieni heitto siihen kuinka moni transvestiitti "väärin" ymmärtää sen sukupuolen roolin johon pukeutuu. Siitä dokumentissa oli hyvin kipeästi; se kuinka todellinen oleminen sitten toisena (tässä kirjaimellisesti "toisena" koska oli kyse naiseksi leikatuista) ei ollutkaan niin nannaa. Pehmeätä, soljuvaa, ihanaa ja kuinka sitten kaikki rakastavat ja kohtelevat hyvin, or not.
Eli se illuusio rikkoutui aika pohjia myöten.
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: Kamariherra - 11.01.2013, 12:06
^ Minustakin tuo oli sillä lailla hyvin tehty dokumentti, että siinä esiteltiin kaksi yksilöä ja heidän henkilökohtaiset, huikeat elämäntarinansa. Ainakin minun kriittiseen silmääni siinä vältyttiin tekemästä kahden ihmisen elämästä esimerkiksi sellaista johtopäätöstä, että kaikki korjauskirurgia on väärää hoitoa ja harhaisten ihmisten oikkua. Siitä avautui ikkunoita sukupuoli- ja seksuaalikulttuureihin ja niiden vaatimuksiin, mutta myös aikaan, paikkaan, hoitokäytäntöihin. Ja ennen kaikkea tosiaan noiden kahden ihmisen ainutlaatuiseen elämänhistoriaan. Aika sissejä ovat, kaikessa haavoittuvuudessaan! Mielensä muuttaminen vaatii hurjasti voimaa, niin kuin kaikki oman tien kulkeminen.
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: Chmlnidae - 11.01.2013, 15:44
Niin; eivät nämäkään kaksi olleet harhaisia; he vain kokivat etteivät voi saavuttaa onnea omassa syntymäsuokupuoliroolissaan. He halusivat tulla onnellisiksi, tai ainakin paremmin kohdelluiksi. Ja siihen he näkivät mahdollisuuden ottamalla toisen sukupuoliroolin.
Emmekä me edelleenkään elä kovin paljon paremmassa maailmassa. Kyllä pienet tytöt ja pojat edelleen (ja vähän isommatkin) törmäävät annettujen, ja oletettujen, sukupuoliroolien seiniin. Usein hyvin kivuliaasti.
Muistan oikein hyvin kun nuorimmaiseni pari vuotta sitten tuli itkien koulusta ekaluokkalaisena "Voi miksi en voi olla niin kuin pojat!". Jututettuani häntä hän totesi että kyllä hän tykkää olla tyttö "kerta tytöt on nätimpiä, kivampia ja fiksumpia, ja tytöillä on enemmän ja hauskempia vaatteita etc, mutta kun pojat saavat tehdä paljon kivampia asioita".
Mutta hän onkin tyttö, joka ilmentää ja ilmaisee itseään enemmän tekemisen kuin olemisen kautta. Äitinä sydämeni itki sen keskustelun jälkeen ja sieluni oli ylpeä. Ei siksi etten olisi jo aiemmin huomannut tyttöni ominaislaatua vaan siksi että hän oli huomannut sen itse ja osannut kuunnella itseään ja vielä jopa ilmaista ja analysoida tuntemuksensa ääneen.

Mutta suosittelen katsomaan vivahteikkaan dokumentin jos ei ole nähnyt sitä (se on esitetty 2010 ja 2012). Tässä Areena-linkki (se on voimassa 6 päivää vielä).

http://areena.yle.fi/tv/860909
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: Kamariherra - 11.01.2013, 17:02
Niin; eivät nämäkään kaksi olleet harhaisia; he vain kokivat etteivät voi saavuttaa onnea omassa syntymäsuokupuoliroolissaan.
Joo ei! Tuo oli tuollainen huono ennakoiva ajatuksensyöttö minulta. Kirurgiaan asti etenevät transihmiset vain saavat usein kuulla tuon ja muunkaltaisia arvioita mielenterveydestään lähiympäristöltä. Olen tosiaan iloinen siitä, että tuo dokumentti ei kannustanut ajattelemaan niin, vaikka näkökulma aiheeseen (vähemmistön vähemmistö) oli siltäkin kantilta hyvin haastava.
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: tomi - 19.01.2013, 13:09
Domme dokkari, en oo kyl viel katsonut, mut ehkä pitänee jossain välissä...

http://www.youtube.com/watch?v=oudUvW4IJfI
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: brahma - 19.01.2013, 15:57
voipi olla että youtubesta tuo pätkä lähtee nopeesti, mutta tulipahan nyt se sieltä ladattua itselle hd:nä että voi katsella myöhemmin.
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: balance - 19.01.2013, 18:12
Tuli tuosta Tomin linkistä ajauduttua tälläiselle:

The Dark Side of Porn S02E02: Me and My Slaves
http://www.youtube.com/watch?v=E26j3ECJUE4

Lainaus
This episodes is centered around "Rick", a BDSM Dominator who wants to quit the job after doing it for 25 years. Over a period of more than a year, Rick talks intimately about his life.
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: hiz - 14.05.2014, 22:28
Löysin vahingossa tällaisen kinkydokumentin: http://youtu.be/dn9fE4jwOgg

Sen nimi on The Real 50 Shades of Grey, mutta ei kerro kirjasta vaan kertoo kinkyydestä "maallikolle" ihan perusteista lähtien, ja esimerkkipareja haastatellen: miesDom+naissub, naisD+miessub, 24/7 pari, naisswitch, ja lopuksi jotain turvallisuudesta lyhyesti.

Dokkari on englanninkielinen ja noin 45min, julkaistu (youtubessa, en tiedä milloin televisiossa) helmikuussa 2014. Tyyli on neutraali ja lopputulos jotain mitä voisi käyttää jos haluaisi yrittää selittää jollekulle mikä on D/s. En siis erityisesti suosittele tai en-suosittele, laitan nyt vaan linkin tänne muiden dokkareiden joukkoon.
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: Hasse.W - 15.05.2014, 13:39
 
Nyt on hallussa tulenuusi passi ja pääsee hakemaan uutta vuosivisaa Venäjälle!! Kunhan pitää kaikenlaisen homoilun kurissa..

Lisäksi ajattelin tätä: :'(

http://kotaku.com/h-r-giger-has-passed-away-1575550732

Yle Teema
19:30
Giger - tajunnan ydin

Atro Lahtelan dokumentti (1992) "Alien - kahdeksas matkustaja" -elokuvan visuaalisten efektien luojan H. R. Gigerin taiteen ja ajatuksien kautta. T: Epidem Oy. Kuvasuhde 4:3

Ohjelma on katsottavissa Yle Areenassa vain suorana
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: balance - 22.04.2015, 19:17
Kink.com:n dokumenttielokuva KINK on tullut nähtäville jenkkien Netflixiin. Taisivat näyttää sen 2013 vuoden R&A festareilla?

-b
Otsikko: Vs: Dokumentit
Kirjoitti: Misskoo - 22.04.2015, 19:57
Kink.com:n dokumenttielokuva KINK on tullut nähtäville jenkkien Netflixiin. Taisivat näyttää sen 2013 vuoden R&A festareilla?

-b

Katoin, oli hyvä!